STOP POŻAROM TRAW!!!

Od początku 2018 roku w Polsce powstało już 20.660 pożarów traw. Najwięcej pożarów miało miejsce w woj. dolnośląskim 3418, śląskim 2627 oraz mazowieckim 2350. W wyniku tych pożarów zginęły dwie osoby, a kolejnych 41 zostało rannych.

Do dwóch tragicznych pożarów doszło 11 kwietnia 2018 roku.

W miejscowości Bodzechów, woj. świętokrzyskie, miał miejsce pożar trawy. W jego wyniku jedna osoba poniosła śmierć. W działaniach ratowniczo-gaśniczych brał udział jeden zastęp PSP (5 osób) oraz jeden zastęp OSP (5 osób).

Do drugiego tragicznego pożaru doszło w Knurowie, woj. śląskie. Również tam w wyniku pożaru trawy zginęła jedna osoba. Działania ratowniczo-gaśnicze prowadziły dwa zastępy PSP (5 osób) oraz jeden zastęp ZSR (3 osoby).

Występująca od kilku dni w Polsce upalna pogoda powoduje szybkie rozprzestrzenianie się pożarów traw co stwarza ogromne zagrożenie dla człowieka, zwierząt, obszarów leśnych oraz środowiska naturalnego. Koszty prowadzonych działań gaśniczych są bardzo duże i angażują do gaszenia tego rodzaju pożarów dużą liczbę strażaków. Za nieuwagę i głupotę innych powodujących te pożary ogromne koszty społeczne ponosimy my wszyscy.

Od początku roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali już do 613 pożarów traw na nieużytkach, polach i pastwiskach. Ogień pochłonął ponad 211 hektarów łąk, pól i nieużytków.

W 2017 r. na Podkarpaciu doszło do 3151 tego typu pożarów, w których ranne zostały dwie osoby.

Wypalanie traw jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy, policjanci, służby ochrony środowiska. Jest to „palący problem”, występujący każdego roku. Mimo akcji informacyjnych i uświadamiających, wielu ludzi nadal sądzi, że ogień to najlepszy sposób na zwalczanie chwastów.

6 kwietnia 2018 roku w Bydgoszczy zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczną „Stop pożarom traw”. To już kolejna edycja kampanii Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W roku ubiegłym w Polsce powstało 125.892 pożarów, z czego 38.634 to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Stanowiło to 32% wszystkich odnotowanych pożarów. Najwięcej pożarów w roku ubiegłym odnotowano w marcu i kwietniu. W ich wyniku w 2017 roku zginęły dwie osoby, a 101 zostało rannych. Średni czas gaszenia takiego pożaru to 47 minut. Celem tegorocznej kampanii społecznej „Stop pożarom traw” jest budowanie świadomości społecznej, jak groźne są tego rodzaju pożary, jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego oraz jak ogromne koszty społeczne ponosimy my wszyscy. Kampanię „Stop pożarom traw” rozpoczął w Bydgoszczy sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński oraz komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski. 

Podczas wizyty w Bydgoszczy wiceminister Jarosław Zieliński spotkał się również ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej województwa kujawsko-pomorskiego. W czasie uroczystości w Szkole Podoficerskiej PSP wręczył funkcjonariuszom odznaczenia państwowe. Wspólnie z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim, przekazał jednostkom ratowniczo-gaśniczym woj. kujawsko-pomorskiego samochody pożarnicze i specjalne, w tym: ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, lekki samochód zaopatrzeniowy wraz z łodzią ratowniczą na przyczepie, dwa ciężkie nośniki kontenerowe z kontenerem paliwowym oraz proszkowym, a także ciężki podnośnik hydrauliczny z drabiną ratowniczą o wysięgu 42 metrów.

Z kolei podczas narady służb z udziałem komendantów miejskich i powiatowych PSP i Policji z regionu Kujaw i Pomorza, w którym wzięli udział sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, omówiono bieżące zadania realizowane w województwie przez jednostki PSP oraz realizację umowy modernizacyjnej.

Opracowanie: KG

FanPage Kampanii: https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/

W związku z zagrożeniem epidemicznym SARS-CoV-2 oraz w trosce o dobro interesantów, jak również pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku, zwracamy się z apelem o ograniczenie wizyt w KP PSP w Przeworsku do niezbędnego minimum.
Prosimy o kontakt wykorzystując dostępne drogi elektroniczne tj.:
• drogą elektroniczną: kpprzeworsk@podkarpacie.straz.pl
• telefonicznie w godzinach pracy komendy
tj. od 7:30 do 15:30 – tel. 166487781