100 lat niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę na terenie powiatu przeworskiego odbyło się szereg uroczystości upamiętniających ten wielki dzień. 
– 9 listopada Szkoła Podstawowa Nr 1 w Przeworsku, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Przeworsku, Niepubliczna Szkoła Muzyczna II stopnia w Przeworsku zorganizowały uroczyste widowisko słowno-muzyczne pt. “Nasz Orle Biały…”, na którym obecny był zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Przeworski mł. bryg. Tomasz Dzień.


– 10 listopada w Urzejowicach odbyły się Gminne Obchody Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, gdzie w asyście grup rekonstrukcyjnych przy Pomniku Żołnierza Odrodzonej Polski – Hallerczyka odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wójt gminy Daniel Krawiec zaprosił wielu gości, wśród nich między innymi obecni byli:
Anna Schmidt-Rodziewicz – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
Marcin Zaborniak – Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie,
Zbigniew Kiszka – Starosta Przeworski.

Uroczystości zakończył pokaz kawalerii oraz ognisko harcerskie.


– 11 listopada Burmistrz Miasta Przeworska dr Leszek Kisiel oraz Starosta Przeworski Zbigniew Kisza zorganizowali uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. biało-czerwony korowód przemaszerował spod urzędy Starostwa Powiatowego, składając po drodze kwiaty przed tablicą upamiętniającą gen. bryg. Jana Władysława Chmurowicza udał się do przeworskiej bazyliki, gdzie odbyła się uroczysta msza święta. Po mszy dalszą część uroczystości zaplanowano pod ratuszem, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Opracowanie: kpt. Marcin Lachnik, KP PSP w Przeworsku
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Przeworsku, UM Przeworsk, Urząd Gminy Przeworsk, KP PSP Przeworsk

 

 

W związku z zagrożeniem epidemicznym SARS-CoV-2 oraz w trosce o dobro interesantów, jak również pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku, zwracamy się z apelem o ograniczenie wizyt w KP PSP w Przeworsku do niezbędnego minimum.
Prosimy o kontakt wykorzystując dostępne drogi elektroniczne tj.:
• drogą elektroniczną: kpprzeworsk@podkarpacie.straz.pl
• telefonicznie w godzinach pracy komendy
tj. od 7:30 do 15:30 – tel. 166487781